K9 Ne Demektir ?

K9 NE DEMEKTİR ?


K-9 Eğitimi: Koruma, bodyguard, narkotik, bomba, asayiş, iz takibi ve diğer askeri ve polis köpeği eğitimlerini konu alır.
Pek çok kişi K-9 terimini Alman Çoban Köpeği ile karıştırmaktadır. Bu son derece yanlıştır. Hollywood sinemasının yapımı ünlü K-9 filminde "James Belushi" ile birlikte onun zeki ve cesur narkotik köpeğini oynayan "Jerry Lee" adlı köpek bir Alman Çoban Köpeğidir. Bu nedenle köpek severler filmin verdiği imaj ile K-9 adını bu ırkın adı olarak anmaktadır. Hatta bu ırka sahip olmak isteyen kişiler, satıcı tarafından kendilerine siyah veya kahverengi bir Alman Çobanı yavrularını getirdiği zaman, alıcı bu yavruların K-9 olmadığını belirterek başka yavru gösterilmesini ister.

Gerçekte K-9 bir kelime oyunudur.İngilizcede “canine” köpekgillere ait, köpek, köpek ve benzeri hayvanlarla ilgili manalarına gelmektedir.
Okunuşu ise “keynayn” şeklindedir. K9 kelimesi de İngilizcede keynayn (K-key, 9-nayn) olarak okunur.
Tabiî ki Amerika’da ve daha sonrada dünyada bu kelime eğitimli polis köpeği olarak kabullenilmiştir.Artık K9 denilince temel itaat ( sevk kayışı ile birlikte sahibinin otur, yat, izle, kal, gel, bekle ve sürün komutlarına uyması ), ileri itaat ( temel itaat eğitimindeki komutları sevk kayışsız olarak yapması ) ve saldırı ve koruma eğitimi almış köpekler anlaşılmaktadır.
K9 Eğitmenlerinin Özellikleri Nelerdir?
Kişilik Özellikleri :
Köpek eğitimi ve bakımı her şeyden önce sabır gerektirir. K9 eğitmenleri sabırlı, köpekleri ve diğer hayvanları seven, takım arkadaşları ile uyumlu insanlardan seçilir. Ayrıca disiplin ve düzenli çalışmak da şarttır. Alkol ve kötü alışkanlıkları olan, idaresindeki köpek ile diyalog ve sevgi bağı oluşturamayan, onlara hor davranan kişiler K9 eğitmeni olmamalıdırlar.
Almış oldukları eğitim, varsa sertifikaları veya (…) yıl iş deneyimi :
Köpek eğitimi her isteyenin yapabileceği bir uğraş değildir. Bu konuda edinilmiş bilgi ve tecrübe gerektirir. Bu nedenle Emniyet Müdürlüğü yada Askeri bir kurum tarafından yada Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının bizzat kendisi yada yetkili kıldığı bir köpek eğitim çiftliğinden yada bu konuda geçerli sertifikası bulunan bir eğitmen tarafından özel güvenlik şirketlerince verilecek kursları başarı ile tamamlayan kişiler yada en az 1 sene bizzat bu konuda pratik tecrübesi olan ve bunu ispatlayabilen şahıslar K9 eğitmenliği yapmak için uygundurlar.
Sağlık kontrolleri ve sağlık raporları :
K9 köpekleri eğitimcisi yada sevk ve idarecisi şahısların her şeyden önce herhangi bir özrü yada sakatlığı bulunmamalıdır. Kör, sağır, dilsiz, bir yada iki eli yada bacağı olmayan, koşmasını engelleyecek herhangi bir kusuru bulunan, boyun yada bel fıtığı bulunan, köpeği idare edemeyecek kadar genç yada yaşlı olan kişiler tarafından K9 sevk ve idareciliği yapılamaz. Ayrıca psikolojik olarak rahatsızlıkları bulunan ve bunun doktor raporu ile belgelendiği şahıslar ve panik atak, aşırı heyecan, aşırı kararsızlık gibi ruh hallerini sergileyen insanlar da K9 sevk ve idareciliği yapamaz. K9 sevk ve idarecisi ortalama ağırlıktaki bir K9 köpeğini ihtiyaç olduğu durumlarda kaldırıp belli bir mesafeyi kucağında taşıyabilmeli, son 20 aylık zamanda sicilinde kötü bir durum olmamalı, esnek zamanlarda çalışabilecek olmalıdır.
Düzenli yapmaları gereken sağlık kontrolleri :
K9 Köpeği eğitmenleri köpeklerden insanlara geçebilecek hastalıklara karşı her altı ayda bir düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmelidirler. Bu kişinin kendisinin ve ailesinin sağlığı açısından son derece önemlidir. Bunun haricinde köpeklere her üç ayda bir parazit önleyici hap verilmeli ve düzenli olarak veteriner hekim gözetiminde tutulmalıdır. Yapılan kontrollerde K9 sevk ve idarecisinin yukarıda sayılan fiziksel özelliklerden birini yada birkaçını kaybettiği anlaşılırsa göreve devam etmesine izin verilmez.
Hangi Cins Köpeklerden K9 olur?
K9 köpeği olarak kullanılan köpek ırkları :
Burada konuyu ikiye ayırmakta fayda vardır. Birincisi asayiş ve koruma görevi yapacak K9 köpekleri diğeri arama görevi yapacak olanlar. Asayiş Köpeği olarak kullanılacak köpeklerde şu özelliklere dikkat edilmelidir:
1.Vücut Ölçüleri :
Asayiş görevi yapacak köpek ırkları öncelikle vücut olarak ne çok iri ne de küçük olmalıdır. Bu iş için en ideal köpekler 25 – 50 kg. arasındaki köpek ırklarıdır. Çünkü ağır köpek hantal olur, dar yerlerden geçmesi gerektiğinde zorlanır, zaptetmesi daha zordur. Ayrıca iri ırklarda kalça displazisi riski daha yüksektir. Minik köpeklerin ise zaten caydırıcılığı olmaz. Buna göre dünyada ve Türkiye’de Asayiş K9 köpeği olarak kullanılan başlıca ırklar şunlardır:

Alman Çoban Köpeği
• Doberman
• Rottweiller
• Dev Snautzer
• Belçika Çoban Köpeği
• Belçika Malinois
• Boxer

2.İtaat Kapasitesi :
Bu görevde kullanılacak köpekler yüksek itaat etme kapasitesine sahip olmalı. Bu tür görevde itaatsiz köpekler yada itaat eğitimini tamamlayamayan köpekler asla kullanılamazlar. Bu nedenle Kangal, Sibirya Kurdu, Alaska Malamutu, Pitbull gibi köpeklerin itaat eğitimini almakta zorlandıkları için bu görevlerde kullanılması uygun değildir.

3.Genel Görünüş:
K9 denilince insanların aklına iyi eğitilmiş, güzel görünümlü köpekler gelmektedir ve bu da insanlarda bir saygınlık ve ciddiyet uyandırmaktadır. Yukarıdaki özelliklerden birisi eksik olursa insanlarda oluşan bu düşünce tersine dönebilecektir. Yani K9 olarak getirilen bir köpek, eğer emirlere itaat etmiyor ve sahibini dinlemiyor ise bunu gören insanların o köpeğe ve sahibine karşı saygınlığı kalmayacaktır. Aynı şekilde görünüş olarak köpeğin kusurları varsa bu da psikolojik olarak insanları etkilemesine engel olacaktır. Mesela kuyruğu ya da kulakları kesik bir Alman Çoban Köpeği beklenen saygıyı ve korkuyu uyandıramayacaktır. Aynı şekilde kırma bir sokak köpeği eğitilse dahi hiçbir zaman K9 olarak görülmeyecektir. Ya da tüyleri taranmamış, yıkanmamış, pis kokan bir köpek istenmeyecektir. Bu nedenle dış görüne önem verilmeli, görev için orijinal ırklar kullanılmalı, bu köpeklerin dış görünüş olarak herhangi bir kalıcı kusurları olmamalıdır.

4.Vücut Sağlığı:
Asayiş köpeklerinin bu zorlu görevi yapmalarına engel teşkil edecek herhangi bir sağlık problemleri olmamalıdır. Yani ayağı kırık ya da kesik, dişlerinin çoğu eksik, sağır ya da kör olan, ağır kalça displazisi bulunan, sara, solunum yetmezliği, kalp rahatsızlığı ve benzeri hastalıkları bulunan köpeklerin asayiş görevinde kullanılması imkansızdır. Bu köpekler tedavi edilebilecekse ve edilirse veteriner onayı ile görev yapabilirler.

5.Psikolojik Durumu :
Köpeklerin doğumdan itibaren 3 haftalıktan 3 aylık oluncaya kadar geçen süre aktif sosyalleşme sürecidir. Bu süre içerisinde insanlara, arabalara, kedilere ve diğer hayvanlara, diğer köpeklere ve günlük hayatta ve görevlerde karşılaşabileceği her türlü ortama karşı sosyalleştirilmemiş bir hayvanın daha sonra bunları kazanması çok zordur. Bir köpeğin karakteri ise 18 aylık olduğunda ise tam olarak oturmuş olur. İşte bu kritik dönemlerde yanlış ve kötü tecrübeler yaşamış köpekler, daha sonra çeşitli zamanlarda ve beklenmeyen hallerde, beklenmedik tarzda hareketler yaparak sahibine ya da başkalarına zarar verebilirler. Mesela çocuklardan sakallı bir insandan zamanında bir kötülük gören köpek bunu unutmayacak ve genelleme yaparak bütün çocuklara ve sakallı insanlara düşman olabilecektir. Yada hayatında hiç şemsiyeli yada şapkalı insan görmemiş bir köpek onlara karşı saldırgan bir tutum izleyebilecektir. Bu nedenle asayiş hizmetinde kullanılacak köpekler mümkün olduğunca küçük yaşlardan itibaren gözetim altına alınmalı ve karşılaşabileceği her ortama karşı eğitilmelidir. Köpeği göreve götüren kişi onun huyunu yada zaaflarını çok iyi bilmelidir.

6.Yaşı:
Asayiş ve koruma görevinde kullanılacak köpekler normalde en erken 1 yaşında göreve başlarlar ve 9 yada en fazla ise 10 yaşına kadar bu görevi sürdürebilirler. Bu yaştan sonra o görevde tutulmaları doğru değildir. Normalde köpekler 15-16 yıl yaşayabilirler fakat koruma görevi yapan köpekler daha çok yıprandıkları için yaşıtlarına oranla daha erken ölürler. Bu nedenle kalan ömrünü de rahat edebileceği bir çiftlikte sürdürmesi uygun olacaktır.

Arama köpeği olarak kullanılacak köpekler için ise şu özellikler bulunmalıdır:
1.Vücut ölçüleri : Arama köpekleri de normal vücut ölçülerine sahip köpeklerden seçilir. Bunun nedeni ufak ırkların arama yaparken çıkması gereken yerlere çıkamaması, iri ırkların ise çıktıkları yerlerde zarar verebilecek olmasındandır. Arama köpekleri için en uygun ırklar şunlardır:
Border Collie
Alman Çoban Köpeği
Labrador Retriever
Golden Retriever
English Springer Spaniel
Cocker Spaniel
Belçika Malinois

Bunun yanında gerek ırk özellikleri dolayısıyla arama işi için hiç uygun olmayan ırklar vardır. Mesela boxer, bulldog gibi ırklar kısa çeneleri ve solunum güçlükleri gibi nedenlerle sağlıklı bir arama yapamazlar. Ayrıca Rotwieller, kangal, Sibirya kurdu, Tazı cinsi köpekler, terrier kategorisindeki köpekler arama köpeği olmak için uygun değildirler.
2.Oyunculuk: Bütün arama köpekleri bir top yada başka bir oyuncak ile oynamak konusunda son derece hırslı köpeklerden seçilir. Bu köpekler nadir bulunur. Her köpek bu görev için uygun değildir. Hatta yukarıda sayılan ırklar bile belki % 10 u bu iş için ideal sayılır. Bazen de ırk özellikleri taşımayan ya da kırma köpekler de bu iş için elverişli olabilir. Bu nedenle önyargılı olmadan köpek seçilmesi gerekmektedir.
3.Vücut Sağlığı : Arama köpekleri nadir bulundukları ve yetiştirilmesi çok zor oldukları için fiziki görüntü açısından çok önemsenmezler. Yani kırma, kesik kulaklı bir köpek arama köpeği olabilir. Fakat sağlık şartları açısından biraz daha dikkatli olmak gerekir. Özellikle kalça displazisi olan köpekler arama işi için kullanılmamalıdır. Çünkü bu hastalığa sahip köpeklerin az hareket etmeleri ve şişman olmamaları gerekmektedir. Arama köpekleri ise oyuncu oldukları için çok hareketlidirler ve bu da eğer kalça displazisi varsa sakatlıklara yol açabilir. Ayrıca nefes darlığı, sara, böbrek hastalıkları vs. olmamalı. Ve belli zamanlarda veteriner hekim kontrolünden geçmelidirler.
4.Psikolojik Durumu : Arama görevinde kullanılacak köpekler aşırı korkak yada saldırgan olmamalıdır. Görev sırasında ilgisi çabuk dağılmamalı ve başka yerlere odaklanmamalıdır. Mesela bir narkotik araması yapan köpek, aranılan yerden gelen bir yemek kokusuna odaklanırsa görevde başarısız olur ve diskalifiye etmek gerekir.
5.Yaşı: Arama köpekleri en erken bir yaşından itibaren görev yaparlar ve 7 yada en geç 8 yaşında emekliye ayrılırlar.

K9 Köpeğin Anlamı , K9 Köpeğinin Eğitim Alacağı Yaş , K9 Eğitmenlerinin Özellikleri , Köpeklerde Oyunculuk, Hangi Cins Köpekler K9 Olur , K9 un Anlamı , K9 Olarak Kullanılan Köpek Irkları

2 yorum:

Unknown dedi ki...

hobaa
Unknown dedi ki...

Köpeğimi nasıl eğitebilirim akita uni

Yorum Gönder

© Kopek Egitmeni | Sitede Yer Alan Bilgiler Tamamen Tarafımıza Aittir. Hiçbir Şekilde Kopyalanamaz. Her Türlü Bilgi - Destek ve Eğitim İçin Lütfen İletişime Geçiniz