Köpek Eğitiminin Temel Kuralları-Köpeğe komut verirken bununla ondan ne istendiğini anlıyabileceği biçimde açıklanmalıdır. Verilen komutun ne anlama geldiğini işaretle göstererek, yaptırarak anlatmalıyız.
-Komutlar; kısa açık ve kesin olmalıdır. Daima aynı biçim ve tonda verilmelidir. Aksi takdirde köpeğin komutları anlayıp yerine getirmesi güçleşir. Köpek çelişki yaşar.
-Komutları karıştırabilir. Komutlar verilirken sesli emirler, yaptırıma uyan bir hareketle desteklenmelidir. Bundan amaç, köpeğin kulağına olduğu kadar, gözünede hitap ederek, komutu daha belirgin ve anlaşılır hale getirmektir.
-Öğrenmek tekrar sayısına bağlıdır. Bir yaptırım tekrarlarla mükemmel hale gelir.
-Eğitim süreleri, köpeğin çalışma performansına bağlı olarak 20 dakikayı geçmemelidir. Çünkü çabuk sıkılırlar. Aralıklı, azar azar uygulanma eğitimdeki verimi artırır.
-Ödül, köpek eğitiminde teşvik primidir. Başarılı bir hareketten sonra köpeğin hoşlandığı oyunları onunla oynamak, serbest bırakmak birer ödül yerine geçer. "Aferin, bravo" gibi övgü dolu sözlerle ödüllendirilmelidir. Kimi köpek sahipleri, ödül olarak köpeğin hoşlandığı bir yiyeceği verir. Ancak köpek buna alışırsa, ki biz buna "rüşvet" diyoruz, her hareketin sonunda böyle bir ödül bekler. Bu da köpek eğitiminde disiplinsizliğe neden olur.
-Her eğitim sonrası, köpeğin bir sonraki eğitimi beklemesini sağlayacak biçimde sonlandırılmalıdır.
-Ceza en son başvurulması gereken ve ölçülü kullanılması gereken bir araçtır. Yanlış davranışlarda köpeğin sözlü olarak uyarılması, "Hayır" sözcüğü kullanılırak o davranıştan memnun olunmadığının belirtilmesi gerekir. Sinirlenip bağırılması gereksizdir. İstenilmeyen davranışların tekrarı halinde, eğitim tasmasının, biraz sertçe çekilmesi, gerçekten büyük önem taşıyan, yanlış ve hatalı davranışlarda uygulacak cezadır. Nedeni her ne olursa olsun, köpeğe şiddet uygulanmamalı, unutulmamalıdır ki; dövülen, hor görülen köpek; özgüvenini yitirceğinden, cesaretini kaybeder. Ve tüm uygulamalarda kat ettiğimiz yol, boşa gider. Buda eğitim olmaktan çıkar, köpeğimizi her yönden kaybetmemize sebep olur. İşte bu sebepledir ki; bunları yapanlar eğitici olamazlar.
Köpek Eğitimi Neden Gereklidir? Bir köpeğin, sahibi ile her ortamda uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi için eğitimi şarttır. İyi eğitim almış bir köpek mutludur.Ancak bu tabloyu oluşturmak sanıldığı kadar kolay değildir.Birkaç önemli konuya dikkat etmek ve mutlak yapılması gerekenleri yerine getirmekle başarıya ulaşılır.

Bu kurallar şunlardır:

1)İyi köpek seçmek : İyi köpek seçmek,dış görüntüsü ve sempatikliğine göre köpek almak değildir.Köpeğin seçiminde aranacak kriterler zekası,oyun içgüdüsü,dikkati,hareket kabiliyeti ,cesareti,motivasyonu,çalışkanlığı olmalıdır

2)Doğru yetiştirmek : Köpeğin barınmasından beslenmesine, oyun ve egzersizlerine dikkat etmek gerekir.

3)Doğru zamanda doğru eğitmek : Yavru köpeğin gelişim evrelerinde yapabileceği eğitimleri zorlamadan sıkmadan öğretmek gerekir.

Köpek Eğitiminde Temel Kurallar, İyi Köpek Seçimi Nasıl Olur, Doğru Köpek Nasıl Secilir, Eğitim Hangi Zamanda Olur, Hangi Köpekler Eğitilir, Hangi Köpek Cinsi Söz Dinler, Köpek Eğitimi Neden Gereklidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

© Kopek Egitmeni | Sitede Yer Alan Bilgiler Tamamen Tarafımıza Aittir. Hiçbir Şekilde Kopyalanamaz. Her Türlü Bilgi - Destek ve Eğitim İçin Lütfen İletişime Geçiniz