GENEL EĞİTİM

 
Genel eğitim, köpeğe mutlaka verilmelidir. kimi köpek bu tür eğitimleri kendiliğinden öğrenir gibi görünse de bu sırada yanlış alışkanlıklar edinebileceği için aşağıdaki eğitim kurallarına kesinlikle uyulmalıdır.
Eve Uyum: Öncelikle annesinden yeni ayrılmış yavru köpeklerin eve alıştırılması sağlanır. genellikle bu olay pek sorun oluşturmamakla beraber bazen yavru, annesinin ve kardeşlerinin özlemi içerisinde olabilir. bu yüzden yalnız kaldığı zamanlar ağlamaya başlar. burada dikkat edilmesi gereken konu köpekle fazla ilgilenmemektir. aksi taktirde köpek sürekli aynı ilgiyi bekler, göremediği zaman da mutsuz olur.
Yeme içme alışkanlığı: küçük yavru köpeklerde gerekli besini alabilmesi için günde 5 öğün verilir. Öğün sayısı köpek büyüdükçe azaltılarak, köpek bir yaşına geldiğinde 1 'e indirilir. yeme ve içme eğitimi için, köpek önüne konulan besini hemen bitirmeli, bitirmediği taktirde belli bir süre sonra kaldırılmalı ve yemek her gün aynı saatlerde verilmelidir.
Tuvalet alışkanlığı: bunun için çeşitli yöntemler önerilmektedir.
-Yavru köpeklerin uykudan kalktıktan hemen sonra veya yemek yedikten belirli bir süre sonra istenilen yere götürülerek tuvaletini yapması beklenir. yaptığı taktirde ödüllendirilir. bu yöntemlerden en basitidir.
-Küçük ve orta yaşlı köpeklerin eğitiminde iyi bir gözlem gerekmektedir. köpeği sık aralıklarla dışarı çıkartarak, dışarıda tuvalet yapması sağlanır. tuvaletini yaparken köpek sözlü olarak ödüllendirilir. ancak köpek tuvalet pozisyonu aldığında köpek sahibinin hareket etmemesi ve köpeğin görebileceği bir yerde olması gerekir. aksi taktirde köpek vazgeçebilir.
Çevreye zararın Önlenmesi: bu amaçla özellikle küçük yaştaki köpeklerin diş değiştirme döneminde alışkanlık haline getirdikleri kemirme eylemi giderilmeye çalışılır. bunun için küçük yaştan itibaren diş kaşıntıları ortaya çıkmaya başladığı dönemde oyuncak kemikler verilir ve köpeğin çevredeki eşyalara zarar vermesi engellenir. doğal kemikler de kaynatılarak verilebilir, ancak bunda aşırıya kaçmamak gerekir. aksi taktirde sindirim bozuklukları görülebilir.
Tasma alışkanlığı: yavru köpekleri n bu alışkanlığı edinebilmeleri için en iyi yöntem boyunlarına tasmayı çağrıştıracak herhangi bir şeyin takılmasıdır. küçük yaştan itibaren köpeklerin tasma ile dolaştırılmaları ilerisi için yararlıdır. kimi köpek sahipleri, köpek üzerinde güzel durduğu için zincirden yapılmış tasmaları kullanmayı tercih ederler. ancak, ağırlıklarından dolayı taşıyamadıkları için, küçük yavru köpeklerde bu uygulama yanlıştır.
Köpeğin adını Öğrenmesi ve alışması: Öncelikle tek heceli bir isim seçilmelidir. yavru köpeklerde yemek verirken, onlarla ilgilenirken, onları çağırırken vb. durumlarda tekrarlanarak köpeğin ismini öğrenmesi ve alışması sağlanır. dikkat edilmesi gereken bir konu, bu isim seçilirken köpeğin büyüklüğü ve ırkının göz önünde bulundurulmasıdır. Kimi köpek sahibi geleceği düşünmeden köpeğe uymayan isimler vermektedir. bu isimler ileride çevre tarafından yadırganacağı için köpek sahibi bu ismi değiştirmek durumunda kalabilir
Köpeğin düdüğe alıştırılması: bu amaçla köpeğe adı öğretilirken bazen düdük kullanılır, böylece köpek düdük sesine de alıştırılmış olur.
Köpeğin havlamasının Önlenmesi: yavru köpekler anneleri ve kardeşlerinden ayrıldığında ve yeni bir yere getirildiklerinde yanlarında sürekli olarak birisine gereksinim duyarlar. yalnız kaldıklarında ise öncelikle sızlanarak daha sonra sızlanmanın şiddetini arttırarak havlamaya başlarlar. bunun önlenmesi için köpeklerin bulundukları yere, ya saat ya da açık bir radyo konulması iyi sonuç verebilir. bunun yanı sıra köpeğin bulunduğu ortama bir zil konularak köpek havladığında zile basılarak havlaması engellenir. diğer bir yöntem ise köpek havladığında köpeğin bulunduğu odanın kapısını çalmak ya da kapıya ucunda ağırlık bulunan bir ip bağlayarak ipi çekip bırakmaktır. bu eğitim sabır gerektirir, her ağlayışında sabırsız davranarak köpeğin bulunduğu yere gidilmesi olumsuz sonuç verir.


Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır, Köpek Eğitmenliği, Köpek Eğitimi Ne Zaman Verilir, Köpek Eğitim Ne Zaman Başlamalı, Köpeklerin Eğitilmesi, Köpek Evde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı, Köpeğin Eve Alışma, Köpek Eğitiminin Temel Kuralları Nelerdir ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

© Kopek Egitmeni | Sitede Yer Alan Bilgiler Tamamen Tarafımıza Aittir. Hiçbir Şekilde Kopyalanamaz. Her Türlü Bilgi - Destek ve Eğitim İçin Lütfen İletişime Geçiniz