Göz Ve Kulak Temizliği

Sağlıklı bir köpeğin gözü temiz , parlak ve canlıdır.Çapaklı , donuk ve kanlı gözler sağlıksızlık bir hastalık belirtisi olabilir.Köpeklerde göz temizliğine özen göstermek gerekir.Çapaklanma kanlanma olduğunda(üşütmeden ileri gidebilir) antiseptikli kulak temizleme solüsyonları kullanılabilir.Aşırı ve inatçı olaylarda veteriner hekime başvurulmalıdır.
Kulaklar , köpeklerin önemli olduğu kadar duyarlı ve hastalıklara açık bir organdır.Bu sebeple kulak temizliği ve bakımına önem vermek gerekir.Çeşitli toz , çöp vs kulak içine girebilir ve temizlenmezse ilerleyen dönemlerde çeşitli kulak rahatsızlıklarına neden olabilir.
Köpeğimizi yıkama esnasında kulaklara çok dikkat edilmelidir , su kaçmış bir kulakta gerekli temizlik yapılmazsa , ilerleyen dönemlerde iltihaplanmaya kadar gidecek sorunlara neden olabilir.Kulağa su kaçmaması için büyükçe bir pamuğu kulaklarına koymamız yada baş kısmına su dökerken , elimizle iki kulağını kapatmamız yeterlidir.Kulakları temizlerken mümkün olduğu kadar , parmağımızı kulağın iyice içine sokmadan temizlememizde yarar vardır.Görünen kısımdaki kirleri , bir pamuk veya alkolsüz ıslak mendille temizlememiz yeterli olur.Aksi taktirde , hassas olan kulakların florasını bozmuş ve enfeksiyona açık hale getirmiş olursunuz.
Kulak ile ilgili hastalıklarda erken teşhis çok önemlidir , eğer köpeğiniz devamlı kulağını kaşıyor , başını eğik tutuyor , devamlı bir kulağını yere sürtüyorsa vakit kaybetmeden veterinerinize danışmalısınız.
Köpeğinin tüylerinin fırçalanması sırasında kulaklar bilhassa incelenmeli kulağın içine doğru giden kıllar dışa doğru uygulanmalıdır.Köpeklerin kulaklarında , havadaki tozların kulak içerisine girmesini önleyen bir nemlilik vardır.Bunu kulakta bulunan salgı bezleri sağlar.Böylece kulak kepçesinde de fazla oranda birikmesi hastalıklara yol açar , sakıncalar doğurur.Kulağı temizleme sırasında büyük özen gösterilmelidir.Kulak kepçelerinde biriken kirlerin temizlenmesi , kulak tıkanıklığı konusunda ilerde doğabilecek sorunların önüne geçer.Kulakta görülebilecek akıntılarda dikkatli olunmalı , böyle durumla karşılaşıldığında zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurulmalıdır.Çünkü bu belirti , önemli bazı hastalıkların habercisi olarak görülebilmektedir.

Köpeklerde Göz Hastalıkları , Köpeklerde Göz Akıntısı , Köpeklerde Göz Kanaması , Köpeklerde Göz Yaşı , Köpeklerde Göz Enfeksiyonu , Köpeklerde Görme , Köpeklerde Göz İltihabı , Köpeklerde Kulak İltihabı , Köpeklerde Kulak Mantarı , Köpeklerde Kulak Hastalığı , Köpeklerde Kulak Temizliği ,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

© Kopek Egitmeni | Sitede Yer Alan Bilgiler Tamamen Tarafımıza Aittir. Hiçbir Şekilde Kopyalanamaz. Her Türlü Bilgi - Destek ve Eğitim İçin Lütfen İletişime Geçiniz