K-9 Eğitimi

Alman Çoban Köpeği

Koruma, bodyguard, narkotik, bomba, asayiş, iz takibi ve diğer askeri ve polis köpeği eğitimlerini konu alır.
Pek çok kişi K-9 terimini Alman Çoban Köpeği ile karıştırmaktadır. Bu son derece yanlıştır. Hollywood sinemasının yapımı ünlü K-9 filminde "James Belushi" ile birlikte onun zeki ve cesur narkotik köpeğini oynayan "Jerry Lee" adlı köpek bir Alman Çoban Köpeğidir. Bu nedenle köpek severler filmin verdiği imaj ile K-9 adını bu ırkın adı olarak anmaktadır. Hatta bu ırka sahip olmak isteyen kişiler, satıcı tarafından kendilerine siyah veya kahverengi bir Alman Çobanı yavrularını getirdiği zaman, alıcı bu yavruların K-9 olmadığını belirterek başka yavru gösterilmesini ister.
Gerçekte K-9 bir kelime oyunudur.İngilizcede “canine” köpekgillere ait, köpek, köpek ve benzeri hayvanlarla ilgili manalarına gelmektedir.
Okunuşu ise “keynayn” şeklindedir. K9 kelimesi de İngilizcede keynayn (K-key, 9-nayn) olarak okunur.
Tabiî ki Amerika’da ve daha sonrada dünyada bu kelime eğitimli polis köpeği olarak kabullenilmiştir.Artık K9 denilince temel itaat ( sevk kayışı ile birlikte sahibinin otur, yat, izle, kal, gel, bekle ve sürün komutlarına uyması ), ileri itaat ( temel itaat eğitimindeki komutları sevk kayışsız olarak yapması ) ve saldırı ve koruma eğitimi almış köpekler anlaşılmaktadır.

Alman Çoban Köpeği

K9 Köpeğin Anlamı , K9 Köpeğinin Eğitim Alacağı Yaş , K9 Eğitmenlerinin Özellikleri , Köpeklerde Oyunculuk, Hangi Cins Köpekler K9 Olur , K9 un Anlamı , K9 Olarak Kullanılan Köpek Irkları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

© Kopek Egitmeni | Sitede Yer Alan Bilgiler Tamamen Tarafımıza Aittir. Hiçbir Şekilde Kopyalanamaz. Her Türlü Bilgi - Destek ve Eğitim İçin Lütfen İletişime Geçiniz