K9 Eğitmenlerinin Özellikleri Nelerdir?

Alman Çoban Köpeği

Kişilik Özellikleri :
Köpek eğitimi ve bakımı her şeyden önce sabır gerektirir. K9 eğitmenleri sabırlı, köpekleri ve diğer hayvanları seven, takım arkadaşları ile uyumlu insanlardan seçilir. Ayrıca disiplin ve düzenli çalışmak da şarttır. Alkol ve kötü alışkanlıkları olan, idaresindeki köpek ile diyalog ve sevgi bağı oluşturamayan, onlara hor davranan kişiler K9 eğitmeni olmamalıdırlar.
Almış oldukları eğitim, varsa sertifikaları veya (…) yıl iş deneyimi :
Köpek eğitimi her isteyenin yapabileceği bir uğraş değildir. Bu konuda edinilmiş bilgi ve tecrübe gerektirir. Bu nedenle Emniyet Müdürlüğü yada Askeri bir kurum tarafından yada Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının bizzat kendisi yada yetkili kıldığı bir köpek eğitim çiftliğinden yada bu konuda geçerli sertifikası bulunan bir eğitmen tarafından özel güvenlik şirketlerince verilecek kursları başarı ile tamamlayan kişiler yada en az 1 sene bizzat bu konuda pratik tecrübesi olan ve bunu ispatlayabilen şahıslar K9 eğitmenliği yapmak için uygundurlar.
Sağlık kontrolleri ve sağlık raporları :
K9 köpekleri eğitimcisi yada sevk ve idarecisi şahısların her şeyden önce herhangi bir özrü yada sakatlığı bulunmamalıdır. Kör, sağır, dilsiz, bir yada iki eli yada bacağı olmayan, koşmasını engelleyecek herhangi bir kusuru bulunan, boyun yada bel fıtığı bulunan, köpeği idare edemeyecek kadar genç yada yaşlı olan kişiler tarafından K9 sevk ve idareciliği yapılamaz. Ayrıca psikolojik olarak rahatsızlıkları bulunan ve bunun doktor raporu ile belgelendiği şahıslar ve panik atak, aşırı heyecan, aşırı kararsızlık gibi ruh hallerini sergileyen insanlar da K9 sevk ve idareciliği yapamaz. K9 sevk ve idarecisi ortalama ağırlıktaki bir K9 köpeğini ihtiyaç olduğu durumlarda kaldırıp belli bir mesafeyi kucağında taşıyabilmeli, son 20 aylık zamanda sicilinde kötü bir durum olmamalı, esnek zamanlarda çalışabilecek olmalıdır.
Düzenli yapmaları gereken sağlık kontrolleri :
K9 Köpeği eğitmenleri köpeklerden insanlara geçebilecek hastalıklara karşı her altı ayda bir düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmelidirler. Bu kişinin kendisinin ve ailesinin sağlığı açısından son derece önemlidir. Bunun haricinde köpeklere her üç ayda bir parazit önleyici hap verilmeli ve düzenli olarak veteriner hekim gözetiminde tutulmalıdır. Yapılan kontrollerde K9 sevk ve idarecisinin yukarıda sayılan fiziksel özelliklerden birini yada birkaçını kaybettiği anlaşılırsa göreve devam etmesine izin verilmez.

Alman Çoban Köpeği

K9 Köpeğin Anlamı , K9 Köpeğinin Eğitim Alacağı Yaş , K9 Eğitmenlerinin Özellikleri , Köpeklerde Oyunculuk, Hangi Cins Köpekler K9 Olur , K9 un Anlamı , K9 Olarak Kullanılan Köpek Irkları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

© Kopek Egitmeni | Sitede Yer Alan Bilgiler Tamamen Tarafımıza Aittir. Hiçbir Şekilde Kopyalanamaz. Her Türlü Bilgi - Destek ve Eğitim İçin Lütfen İletişime Geçiniz