Köpeğin Temel Besin Gereksinimleri Ve Fonksiyonları


Her canlıda olduğu gibi beslenme yaşamın ana unsurlarından biridir.Dengeli beslenme terimi sadece insanlar için değil hayvanlar içinde geçerlidir.Temel besinler köpeklerin sağlıkları için çok gereklidir.Temel gıdalardan yoksun eksik ve yanlış beslenme sonucu birçok hastalığa yakalanma riski artar ve köpeğin ortalama yaşam süresinde bir azalma olabilir.yapılan araştırmalar göstermiştir ki eksik beslenen köpeklerin toplam yaşam sürelerinde ortalama 5 yıl gibi bir kayıp olabilmektedir.
1)Protein ; En önemli temel besinlerden biridir.Yeni hücrelerin oluşmasında , yıpranan dokuların yenilenmesinde , köpeğin enerji ve güç kazanmada gereklidir.Doku ve hücre yapımı ile birçok hayati metabolik olayda ana rol oynar.Özellikle büyüme çağındaki yavrularda yüksek oranda alınmalıdır.Yavru emziren anne köpeklere de her zamankinden daha fazla proteinli besinler verilmelidir.Protein , doğada hayvansal ve bitkisel olarak bulunur.Temel protein kaynakları ;et , süt , yumurta ve tahıl ürünleriolarak sıralanabilir.
ET ürünleri , yüksek kalitede protein'e sahip olduklarından mutlaka gıdalarında bulunmalıdır.Pişirilmiş tahılların (buğday , mısır , pirinç) hemen hemen %100 ü köpekler tarafından sindirilebilmektedir.Devamlı bitkisel proteinlerle beslenme sonucu böbreklerde aşırı stres oluşabileceğinden hayvansal proteinler ile bitkisel proteinler belli oranlarda kombine edilmelidir.Köpekler için daha uygun olan hayvansal olanıdır.Et , her türlü proteini içerir.yürek , böbrek , bacak , kol bölgesinin etleri daha yüksek değerlerde protein taşır.Ayrıca fazla yağlı olmayan dana , sığır , koyun etleri de tavuk etine göre daha yüksek proteinlidir.Bir miktar yağ köpek için gerekli olmakla birlikte , ne türde olursa olsun fazla yağlı etler köpeğe verilmemelidir.Etlerin veriliş biçimi de ayrıca da önemlidir.Pişirilen etlerin içindeki besin değerlerinin bir kısmı kaybolur , bu yüzden bunları çiğ yada yarı çiğ halde vermek daha uygundur.Kıyılmış et köpeklerin sindirim sistemleri için uygun değildir.Etlerin parçalar halinde verilmesi gerekir.Balık gibi kılçıklı , tavuk gibi ince kemikli hayvan etlerinin verilmesi halinde bunların iyice ayıklanması zorunludur.tavuk kemikleri parçalanırken , sivri ve ince kıymıklar haline dönüştüğünden en az balık kılçıkları kadar zararlı olur.
NOT: Tavuk kemiğine yapışık olan ince kılçık gibi kemik vardır onu muhakkak kemikten ayırıp çöpe atın köpeğinize vermeyin.
Süt , özellikle genç köpeklerin beslenmesinde ve gelişmesinde yararlanılan bir protein kaynağıdır.Bununla birlikte zaman zaman yetişkin köpeklere de süt verilebilir.Köpek sütü , inek ve koyun sütünden değişik bir değere sahiptir.Köpek sütünde protin ortalama %11 iken , inek sütünde ortalama %4 tür.Buna karşın yağ ve karbonhidrat oranı inek sütünde daha yüksektir.Köpek sütünün bu özelliği yavru köpek beslenmesinde büyük önem kazanır.İnek sütünün anne köpeğin sütüne eş değer olmadığı bilinmeli , yavru köpeğin annesinden erken ayrılmasına izin verilmemelidir.Aksi halde yavru sağlıksız olabilir.Yapılabiliyorsa , yetişkin köpeklere verilecek sütün az yağlı olması tercih edilmelidir.
Peynir ve yumurta , diğer protein kaynaklarıdır.Bunlar sık olarak verilmemelidir.peynir ve yumurtayla sık beslenme köpeğin karaciğerini yorar ve karaciğer problemlerine yol açar.
2)Karbonhidrat : Köpeklerin ana besin kaynakları arasında yer alan karbonhidratlı yiyecekler , tahıllar ve patateslerde boşca bulunur ve yaşamın sürdürülmesi için zorunlu olan enejinin sağlanmasında gereklidir.Köpeklere verilmesi tercih edilecek karbonhidratlı yiyeceklerin başında ekmek , pirinç , bulgur , yulaf ,mısır lapası sayılabilir.bu yiyeceklerin kemik veya et suyuyla yapılması , daha istekle ve sevilerek yenmesini sağlayacağından yararlıdır.Bu lapaların bulamaç halinde olmaması , iyice pişmiş , pilav gibi susuz olması zorunludur.Aksi halde köpekte ekşime yapar ve tüm yenilenlerin dışarı atılmasına neden olur.
3)Yağ : Diğer bir temel enerji kaynağıdır.Çoğunlukla köpeğe verilen çeşitli besinler arasında yeterli ölçüde bulunur.Yağ , köpeğe verilen vitamin ve minerallerin değerlendirilmesinde olduğu kadar , köpeğe enerji vermeye de yarar.Yağ içerdiği ağ asitleri nedeniyle mutlaka tüketilmelidir.Yağ asitleirinin yetersizliği , köpeklerin derilerinde kaşıntı görüldüğü gibi , deri sertleşir , giderek kepeklenen deriden kulaklara kadar devam eden hastalıklar oluşur.
4)Vitamin ve Mineraller : Köpeklerin birçok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır .Alınan yiyeceklerin vücuda yararlı hale dönüşmesi , vücudun gelişmesi , hücrelerin kendini yenilemesi ve direnç kazanması için bunların alınması zorunludur.Özellikle A , D vitaminlerinin B kompleksin ,kalsiyum ve fosforun önemi büyüktür.Bunlardan başka bakır , demir , çinko , potasyum , klor, sodyum köpeğin gereksindiği mineraller arasında sayılabilir.Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir şey daha vardır.veteriner hekiminize danışarak tablet veya toz halinde bulunan vitamin ve minerallerden köpeğinizin beslenmesine takviye de bulunabiliriz.Yine A , D vitaminleri için köpeğimize balık yağı verilebilinir.
Köpeklerin besin gereksinimleri insanlarınkinden farklıdır.Evde hazırlanan yemekler ya da yemek artıkları ile onu ''tam ve dengeli'' beslemek mümkün değildir.
Köpeklerin sağlıklı beslenmeleri için aşağıdaki besin bileşenlerinin tam ve dengeli olarak almaları gerekmektedir.

 Besin Bileşenleri
-Protein ( yapı taşları olan aminoasitler )
-Enerji ( karbonhidrat ve yağlar )
-Vitaminler ( A,B1,B2,B3,B6,B12 & diğer B grubu vitaminler ,D3,E )
-Mineral (kalsiyum , fosfor )
-İz elementler (magnezyum , demir , çinko )
-Lif
-Su
Bu besin bileşenlerini tam ve dengeli olarak köpeğimize sağlayacak , onların tüm besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek olan özel hazırlanmış kuru ve yaş mamalardır.Köpeklerin ''tam ve dengeli'' beslenmelerine yönelik ürünlerin AAFCO ( Amerikan Gıda Kontrol Ofisleri Birliği ) standartlarında üretilmiş olması gerekir.
        
ZAYIF KÖPEK : Kaburgalar , bel omurga kemikleri ve kalça kemikleri kolayca görülür.Yağlar hissedilmez.Karın içeri doğru çok kavislidir.
        
NORMAL KÖPEK : Kaburgalar elle dokunulduğunda hissedilir.Fakat görülmez.Bel kavisi yukarıdan bakıldığında rahatça fark edilir.
         
KİLOLU KÖPEK : Kaburgalar dokunulduğunda yağ dokusunun altında fark edilir.Bel kavisi yukarıdan bakıldığında net olarak görülmez.
       
OBESE KÖPEK : Kaburgaların kalınlaşmış yağ dokusunun altında hissedilmesi güçleşir.Bel kavisi gözlenmeyeck hal alır.Karın bölgesi tamamen şişkindir.


Köpeklere Hangi Yiyecekler Verilmelidir , Köpekler N e Yer? Köpeklerde Vitamin , Zaıf Köpek Nasıl Olur , Köpeklerde Beslenme , Köpek Ne Yer? , Köpek Ne İçer? ,Köpek Beslemek , Köpek Besleme Oyunları , Köpeklere Ne Yedirilmez? , Ne Kadar Mama Verilmeli? , Köpeklere Neden Şeker Yedirilmez

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

© Kopek Egitmeni | Sitede Yer Alan Bilgiler Tamamen Tarafımıza Aittir. Hiçbir Şekilde Kopyalanamaz. Her Türlü Bilgi - Destek ve Eğitim İçin Lütfen İletişime Geçiniz