Köpek Beslenme Dönemleri


6.haftadan sonra , anne sütünün dışında takviye besinlerle beslenmelidir.8.haftaya kadar günde 4 öğün yemek , 9.haftadan 5 aylığa kadar günde üç öğün yemek , 5 aylıktan bir yaşına kadar günde 2 öğün yemek vermek uygun olur.Bundan sonra ise duruma göre günde 2 öğün ya da bir öğün yiyecek verilebilir.
5 aylıktan 1 yaşına kadar olan dönemde kas ve kemik dokusu şekillendiği için , et çok önemlidir.Diş çıkartma dönemlerinde , yavaş yavaş sert yiyecekler verilmelidir.
Ergin köpek , ırkına göre 1-1.5 yaşını doldurmuşsa , gelişmesini tamamlamıştır.Günde bir defa yemek vermek yeterli olur.Yemeklerin hafif kuru olması gerekir.Çok sulu ve bulamaç şeklindeki yemeklerin sindirimi güçtür.
Gebe köpeklerde yavru gelişimi son üç hafta içerisinde olur.Süt oluşumu ve yavru gelişimi için bu dönem de normal köpeklere göre iki kat daha fazla besin maddesine gereksinim duyarlar.
Hasta köpeğe bir şey yedirmek çok güçtür.Mamaların ısıtılması , kokuyu artırdığı için iştahı açabilir.Mamaya tavuk suyu , et suyu çiğ veya pişmiş karaciğer ilavesi lezzetini artırır.

Alman Çoban Köpeği

Köpek Beslenme Dönemleri Ne Zamandır, Köpek Ne Zaman Ne Yer, Köpeklere Kaç Öğün Mama Verilmeli, Gebe Köpek Ne Yemeli, Hasta Köpek Ne Yer, Enik Ne Yer, Enikler Nasıl Beslenir, Köpeklerin Yemesi Gereken Şeyler, Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli

6 yorum:

Adsız dedi ki...

benım kopegım 2 aylık ve mama ıle beslıyorum nezaman mamadan kesmelıyım

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Mamadan kesme diye birsey yok. 2 aydan sonra anne sutunden kesilir okadar. Bizim yedigimiz yemekler kipekler icin tehlike arz edebilir. Icerisindeki baharatlar kopekler icin zararli sen yavru mamasindan basla yetiskin ve yasli ayri ayri mamalari var kopeklerin. Icerisindeki besin degerleri heryas kopek icin ayridir. En guzeli mama vermek devam.

Adsız dedi ki...

benim kızım iştahlı atletik ve cok hareketli bir labrador. 20 21 gunlukken geldi bana annesi öldüğü için. anne sütü takviyesi yaptım 2 ay boyunca. sonrasinda pek bilgi sahibi olmadigim icin veteriner mamalari tukettim. sonrasinda asiri sekilde bir arastirma olayina giristim. 3 ay sonra acanaya gectim. 1 yildir acanadayim, cok da memnunum. yazları balıklı pacifica tuketiriz daha hafif oldugu icin. kislari kuzu etli elmali ve domuz etli balkabakli acana. denk de gelmis olabilir, ama saglik sorunu icin 1 kere bile.veterinere gitmedik. sevgiler ;)

Adsız dedi ki...

Merhaba benim sibirya kurdum var 6,5 yasinda kac ogun yemek vermeliyim acaba ?

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Bir öğün yeterli. Sabah dolastırın ihtiyaclarını gidersin. Gelince mamasini verin yeterlidir.

Maya dedi ki...

Bizde acana kullanıyoruz kızım 2 yaşında domuz etliden başka yemiyor ama ben arada sebze yemeklerinden de veriyorum aradada et ve balık günde 2 öğün bir çorba kasesi yiyoruz sanırım ideal��

Yorum Gönder

© Kopek Egitmeni | Sitede Yer Alan Bilgiler Tamamen Tarafımıza Aittir. Hiçbir Şekilde Kopyalanamaz. Her Türlü Bilgi - Destek ve Eğitim İçin Lütfen İletişime Geçiniz