Köpeklerde Beslenme


Sağlıklı bir büyüme ve gelişme için diğer canlılar gibi köpeklerin de yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir.Köpekler insanların yediği bir çok yiyeceği yerler.
Normal çalışmayan ev köpeklerine , yiyecekler bir defada verilir.Akşam geç saatlerde yemek verilmemelidir , çünkü yemekten birkaç saat sonra dışkı ihtiyacı olur.
Yavru köpeklere mama , günde 4-5 kez verilir.Sütten kesildikten sonra 3-4 öğüne düşürülebilir.Çünkü yavru köpekler , yetişkin bir köpeğe göre , iki kat daha fazla besin ihtiyacı duyarlar.
Yemek kaplarının plastikten olması , çiğnenerek delinme ihtimali oluşturur.Bu nedenle , paslanmaz çelikten olması daha uygundur.
Kuşbaşı şeklinde verilen etler salyayı uyararak , sindirime yardımcı oldukları gibi , köpek dişleri içinde egzersiz niteliğindedir.Etin fazla pişirilmesi , proteinleri parçalar , bu nedenle az pişirilmeli ve yavru köpeklere kıyma , erişkinlere de kuşbaşı şeklinde verilmelidir.
Verilen yiyecekler , ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır.Ani olarak verilensoğuk yiyecekler , mide yangısına ve sindirim bozukluklarına neden olur.Sıcak yemekler , köpeğin iştahını keserler.Pişmemiş yumurta akını sindiremezler bu nedenle yumurtayı pişirerek vermek yahut yalnızca sarısını vermek gerekir.Köpek dişleri ve çene kasları için kemikler önemlidir.Beslemede; Karbonhidratlar , proteinler , yağlar , vitaminler , mineral maddeler ve su yeterli ve dengeli bir şekilde sağlanmalıdır.
Bitkisel besinler ; protein , mineral madde ve özellikle vitamin B ihtiyaçlarının karşılanmasında aynı zamanda da yağ , kalsiyum ve fosforun emilme ve değerlendirilmesinde önemli rol oynarlar.Bu nedenle mutlaka bitkisel besinler besinler verilmelidir.Yaş sebzeler , özellikle kapalı yerlerde büyütülen köpekler için çok önemlidir.Hareketsizlik sonucu oluşan mide bağırsak bozuklukları önlenmiş olur.

          
Hayvanın günlük besin ihtiyacı , yavru , erişkin , gebe ve hasta olması durumlarında , değişme gösterir.
Yavrular , 6 hafta süreyle annelerini emerler.Bu süre içerisinde vitamin ve mineral madde yönünden dengeli mamalar , iyice kıyılmış taze et , çeşitli konserveler verilebilir.Yavrularda süt kesimi yavaş yavaş yapılmalıdır.Aniden sütten kesme , raşitizm ve mide bağırsak bozukluklarına neden olur.6 haftalık oluncaya kadar annelerinden ayırmamak gerekir.Annesi olmayan yavrulara , 2-3 saatte bir içebildikleri kadar süt verilmelidir.Bu durumda ağız sütünün yerini karşılamak için mamalar içerisine , mutlaka vitamin ve mineral karışımları katılarak , her iki saatte bir 30 derece sıcaklıkta yavrulara verilmelidir.Mama için
hayvan zorlanmamalıdır , siğerine süt kaçırılabilir.

Alman Çoban Köpeği

Köpek Beslenme Dönemleri Ne Zamandır, Köpek Ne Zaman Ne Yer, Köpeklere Kaç Öğün Mama Verilmeli, Gebe Köpek Ne Yemeli, Hasta Köpek Ne Yer, Enik Ne Yer, Enikler Nasıl Beslenir, Köpeklerin Yemesi Gereken Şeyler, Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli

1 yorum:

egemen tabanlı dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.

Yorum Gönder

© Kopek Egitmeni | Sitede Yer Alan Bilgiler Tamamen Tarafımıza Aittir. Hiçbir Şekilde Kopyalanamaz. Her Türlü Bilgi - Destek ve Eğitim İçin Lütfen İletişime Geçiniz