Yavru Köpeklerde Beslenme

kopek resimleri

Köpekler etoburdurlar. Sindirim sistemleri, tek bir mideden ve kısa bir bağırsak sisteminden oluşur. Bu sistem et ve et bazlı besin maddelerini kolayca sindirebilir.

Yavruların sütten kesilmesi yaklaşık 4-6 haftalıkken gerçekleşir. Irklara göre değişiklik göstermekle birlikte yavru bir köpeğin erişkin hale gelinceye kadar geçen gelişme süreci 10-16 ayda tamamlanır. Gelişme çağında onları en iyi şekilde beslemek gerekir. Bu nedenle gelişme dönemi boyunca beslenme yavru kuru mamaları veya yavru konserve mamalarıyla yapılmalıdır.
Köpeklerin farklı hayat evrelerinde farklı gereksinimleri vardır. Yavru köpeklerin besin gereksinimleri, erişkin bir köpeğin ihtiyacından daha fazladır. Bu fazlalık yavruların büyüme dönemindeki ihtiyaçlarından ve aktivitelerinden kaynaklanır. 3 aylık yavru ile 8 aylık yavrunun gereksinimlerinde bile farklılıklar görülür. Bu yüzden yavrular, gereksinimlerine uygun yüksek biyolojik değerli ve kolay sindirilebilir proteinler, yeterli oranda kalsiyum ve uygun kalsiyum/fosfor oranı içeren vitamin açısından zengin diyetlerle beslenmelidir. Proteinler, doğru vücut büyümesi ve kas gelişimi açısından önemlidir.
Yavrular 4-5 haftalık olduklarında kuru mama, ıslatılarak yada yavru konserveleriyle karıştırılarak verilmelidir. Böylece yavruların mamalarını koklamaları, yalamaları ve ısırmaya başlamaları teşvik edilir. Bu ıslatma işlemi, kuru mamaya daha fazla aroma kazandırarak tadını, kokusunu ve lezzetliliğini arttırır. Ayrıca mamanın daha yumuşak olmasını ve sütten yeni kesilen yavruların çiğneme refleksini uyarak mamayı daha kolay almalarını sağlar. Bu uygulamanın yavrularda şekillenebilen mide şişkinlerini, mide dönmelerini ve gaz oluşmasını engellediği de uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
Mamanın ıslatılması ilk 2-3 aylık dönemde süt ile yapılabilir. Daha sonraki dönemde mamanın ıslatılması gerekirse bu işlem su, et suyu yada yemeklerin sularıyla yapılmalı, süt kullanılmamalıdır. Köpeklerin süte gereksinim duyduğu dönem ilk 2-3 aydır. Bundan sonraki dönemlerde süt sindirim sisteminde problemlere ve ishale neden olabilir. Yapılan araştırmalar köpeklerin % 80\'inin süte karşı allerjik olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ilk 2-3 aydan sonra süt vermekten kaçınılmalıdır.
Yavrunun anne sütünden sonra birden bire kuru mamayla beslenmesinin kabızlığa yol açabildiği de bilinmektedir.
Mamanın partikül büyüklüğü köpek yavrularına uygun olmalıdır.
Büyük partüküllü bir mamayı yavrunun ağzına alması ve çiğnemesi zor olacağından, bu beslenmeyi olumsuz etkileyecektir. Köpeklerin arasında bireysel farklılıkların da olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle yavru maması hazırlayan ticari firmalar, farklı gelişme dönemleri için farklı partükül büyüklüğüne ve farklı formülasyonlara sahip mamalar hazırlamışlardır. Bu konuda en büyük yardımcınız veteriner hekiminiz olacaktır. Köpeğinize mama alırken mutlaka veteriner hekiminizin tavsiyeleri doğrusunda hareket edin.
Mamanın küçük parçalar halinde verilmesi, yavrunun yeme alışkanlığı kazanması açısından da önemlidir.
Köpeğinizin kabına mama koyduğunuzda, "gel" veya "ye" gibi bazı tek heceli komutlarla onu mama yemeye teşvik edebilirsiniz.
Yavruların mide kapasiteleri, günlük ihtiyaçlarını bir sefer yemeyle karşılayacak kadar gelişmediğinden, yavrular yiyeceklerini birkaç öğünde tüketirler.
Yavruların diyetleri 6.haftadan 3.aya kadar günde 4 öğün, 3.aydan 6.aya kadar günde 3 öğün, 6.aydan 12. aya kadar günde 2 öğün, 12. aydan sonra ise günde 1 öğün olarak verilmelidir.
Yemek zamanı ve yemek yedikleri yer olabildiğince sabit olmalı ve değiştirmemeye çaba gösterilmelidir. Günde 3 öğün yapılan beslemede yemek zamanlarının sabah, öğlen ve akşam olarak düzenlenmesi yararlıdır. Köpekler ancak 10-12 aylık olduktan sonra, günlük ihtiyaçlarını tek bir öğünle karşılayabilecek sindirim sistemi kapasitesine ulaşırlar.
Beslenme amacıyla, uyuyan yavruların uyandırılmaları doğru değildir. Yavruların beslenme kadar uykuya da gereksinimi olduğu unutulmamalıdır.
Yavrular 6-7 haftalık olduktan sonra diş değiştirme dönemine kadar, kuru mamanın ıslatılmasına gerek yoktur. çünkü ilk 6-7 haftadan sonra köpeklerde çiğneme refleksi iyice gelişir ve katı partiküller ağıza rahatça alınıp sindirilebilir.
Su katılmak suretiyle hazırlanan ve kendi yapısında yüksek miktarda su bulunduran (konserve gibi) mamalar, küf mantarlarının üremesi için uygun bir ortam yaratır. Bu tip su miktarı fazla olan mamalar, 30-60 dakika içersinde tüketilmediklerinde köpeğin önünden alınmalıdır. Islatılarak verilen mamaların tüketilmeyen kısımlarının süratle bozulabileceği unutulmamalıdır.
Yavru köpekler 4 aylık olduklarında geçici dişler dökülmeye başlar ve 42 adet kalıcı diş süt dişlerinin yerini alır. Diş değiştirme döneminde kuru mamaların ıslatılarak verilmesinde yarar vardır. Bunun nedeni bu dönemde kuru mamanın sert gelmesi ve yavrunun kuru mamalardan yeterince yaralanamamasıdır. Bu dönemde yavrunun biraz iştahsız olması normaldir. Ancak gene de bir miktar yumuşatılmamış (ıslatılmamış) kuru mama verilerek dişlerin temizlenmesi sağlanmalıdır.
Çok sık olmamakla birlikte kırılmadan temizlenmiş ve pişirilmiş ilikli büyük kemiklerin verilmesi, köpeklerde dişlerin temizlenmesinde ve çene kaslarının gelişmesinde faydalıdır.
Kuru mamayla beslenme köpeklerin gelişimi açısından daha uygundur. çünkü ticari mamalar, gelişim açısından gerekli olan bütün unsurları dengeli bir şekilde ve yeterli miktarlarda içermektedir. Ev yemekleri ile yapılan beslemenin, gelişim için gerekli olan besin unsurlarını yeterli ve dengeli bir şekilde sağlayamadığı klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır. Gene de köpeğinizi ev yemekleri ile beslemek niyetindeysiniz, mutlaka veteriner hekiminize danışıp onun verdiği diyetleri uygulayın. Yapılacak yanlış besleme, köpeğinizde gelişme bozukluklarına neden olabileceği gibi, hayatı boyunca kalacak problemlere de yol açabilir.
Köpeğinizi ev yemekleri ile besliyorsanız vitamin, kalsiyum gibi maddelerle diyetini takviye etmeniz gerekir. Kuru mamayla yapılan beslemede veteriner hekiminiz gerek duymadıkça, bu besin unsurlarını diyete katmanıza gerek yoktur. Ancak unutulmamalıdır ki, piyasada bulunan ticari mamalarında arasında kalite farkları vardır. Bu konuda en büyük yardımcınız her zaman olduğu gibi yine veteriner hekiminiz olacaktır.
Ev yemekleriyle yapılan beslenme, köpeğinizin seçici bir beslenme alışkanlığına sahip olmasına neden olabilir. çeşitli tatlarda ve lezzetlerde yemek vermek, beslenme uzmanlarının yanlış olarak vurguladığı bir harekettir. çünkü ne kadar çok çeşitlilik yaratılırsa, köpeğinizin beğenmeme ve yememe olasılığı da o oranda artacaktır. İyi kalite ticari mamalara erken yaşta alıştırılan yavrularda, seçici yem tüketiminin önüne geçilmiş olur.
Kalsiyum ve fosfor gibi iki temel besin maddesi, yavruların diyetinde yeterli ve dengeli bir düzeyde bulunmalıdır. çünkü kalsiyum ve fosfor düzeyi düşük mutfak artıklarıyla beslenen yavrularda sıklıkla raşitizm gelişmektedir.
Köpeklerin aşırı yağlanmasına izin verilmemelidir. Aşırı kilo alma ve yağlanma bir taraftan güzelliklerini diğer bir taraftanda sağlıklarını bozmakta ve hayatlarını kısıtlamaktadır. Bu yüzden iyi dengelenmiş ve denetimden geçmiş köpek mamalarının paketlerinde yazılı bulunan beslenme talimatlarına ve miktarlarına, veteriner hekiminiz aksi birşey söylemedikçe mutlaka uygun olarak davaranın. Aşırı mama tüketiminin midede rahatsızlıklara ve ishale neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
Yavru köpeklerin kişisel gereksinimlerine göre, ihtiyaç duydukları günlük mama miktarı değişiklik gösterebilir. Köpeğiniz her öğünden sonra yemek kabında mama bırakıyorsa, kaba koyduğunuz mama miktarını %10 azaltınız.
Kuru mamayla beslenen köpeklerin içme suyu gereksinimleri daha fazladır. Bu yüzden önlerinde her zaman taze ve yeterli miktarda temiz su bulunmalıdır. Köpeğinize içme suyu olarak musluktan akan suyu vermekten kaçının.
Köpeğinizin mama ve su kabı ayrı olmalıdır. Bu kaplar ayak altından uzak bir yere konulmalı ve her öğün sonrasında temizlenmelidir. Köpeğinizin deviremeyeceği büyüklükte ve şekilde su ve mama kabı seçmeye özen gösterin.
Köpeklerin diyetlerinde ani değişiklikler yapmaktan kaçınılmalıdır. Böyle bir işlem gerekliyse kademeli olarak yapılmalıdır. Köpeğinizin mamasını yeni bir mama ile değiştirirken, bu değişimi ortalama 7 günlük süreç içersinde yapmanız hem onun alışması hem de sindirim sistemi açısından faydalı olacaktır. Köpeğinizin eski mamasıyla yeni mamasını karıştırın ve bu karışımdaki yeni mamanın miktarını her gün arttırarak mamayı verin. Bu barsak mikroorganizmalarının yeni mamaya adaptasyonu açısından önemlidir. Yeni mamaya alışıncaya kadar dışkıda; miktar, kıvam ve renk açısından oluşabilecek değişikler normaldir. Adaptasyon sürecinden sonra bunlar normale dönecektir. Değişiklik ani bir şekilde yapılırsa ishal olma ihtimali çok yüksektir.
Yavru bir köpek normal olarak günde 4-5 kez dışkılama yapar.
Bazı köpeklerde dışkısını yeme (kaprofaji) olayı görülebilir. Bu davranış vahşi yaşamdan kalma bir alışkanlıktır. Bunun yanı sıra dışkı yeme, diyetteki besin maddeleri eksikliğinde yada dengesizliğinde, özellikle de lifli maddelerin noksanlığında ortaya çıkmaktadır. Mamada bulunan lifli maddeler, besinlerin barsaklardan geçiş süresinden sorumludur. Bu eksikliklerin sonunda dışkı yemenin yanı sıra toprak yeme olayı da görülebilir.
Köpekler bazen de ot yerler ve de kusarlar. çok sık karşılaşılmadığı sürece bu olay normal olarak kabul edilir. Bunun nedeni, köpeklerin yaşadığı karın ağrısı ve kendilerini rahatsız eden safrayı dışarı çıkarmaktır.
Temel olarak köpeklerin tatlıya gereksinimleri yoktur. çikolata ve şeker gibi yiyeceklerin uzun süre verilmesi sonucunda sindirim sisteminde bozukluklar, diş çürümesi, yağlanma ve şeker hastalıkları şekillenebilmektedir.
Köpekler havuç, yeşil sebzeler ve elma gibi bazı meyvaları da hoşlanarak tüketirler. Bunun beslenme açısından bir zararı yoktur.
Köpeğinize balık kılçıklarıyla tavuk gibi ufak kümes hayvanlarının kemiklerinin verilmesi, sindirim sistemine takılmaları ve batmaları gibi istenmeyen rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olacağından tercih edilmemelidir.
Köpeklere asla çok sıcak yada çok soğuk yiyecekler verilmemelidir.
Evde kendimiz için hazırladığımız salçalı, baharatlı ve yağlı yemeklerin verilmesinin köpeklerde sindirim ve allerjik deri problemlerine neden olabileceği unutulmamalıdır. Köpeklerde allerjik reaksiyonların tedavisi uzun süren, zaman alıcı ve dikkat isteyen bir işlemdir.
Kuru mamayla beslenen bir köpeğe peynir, salam gibi maddelerin verilmesi gereksiz ve de yanlıştır. Bu tip besin maddeleri de köpeğiniz için allerjik olabilir.
Köpekler için hazırlanmış ticari mamaların zaman zaman pahalı oldukları iddia edilmektedir. Bununla birlikte ticari mamalar dengeli beslenme, yüksek sindirilebilirlik, sağlık, iştahla tüketim, dışkılamada düzen, az dışkı, temizlik ve pratik olmaları bakımından avantajlıdırlar.
Erişkin (adult) mamaya geçişiniz, köpeğinizin büyümesi durduktan sonra olmalıdır.
Irklara göre erişkin mamasına geçme yaşı aşağıda verilen tablodaki gibidir.
Küçük ırk (2.5-10 kg) 8-12 aylık
Orta boy ırk (10-25 kg) 12-18 aylık
Büyük ya da dev ırk (>25 kg) 12-24 aylık
Genel olarak köpeğinizin beslenmesinde bu hususlara dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz. Ancak büyük yada dev ırk (erişkin ağırlığı 25 kg\'ın üzerinde olan köpekler) bir köpek yavrusu sahibiyseniz bunların dışında size birkaç tavsiyemiz daha olacak.
Bu tip ırkların gelişim süreci 12-24 ay kadar sürmektedir.
Büyük ve dev ırk köpeklerde gelişim, hayatlarının ilk aylarında gayet değişkendir. Haftalar geçtikçe vücut ağırlığı ve kemiklerin büyümesi artış gösteririr. Bu tip ırklarda çok hızlı bir canlı ağırlık artışı, kemikler ve eklemlerde düzeltilmesi zor gelişim bozukluklarına neden olduğundan aşırı beslenmeden kaçınılmalıdır. Canlı ağırlık artışı belirli zaman aralıklarıyla düzenli bir şekilde izlenmelidir.
Köpeklerin yağlanmasına izin verilmemelidir.
Büyük ve dev ırk köpekler genel olarak bazı ortopedik hastalıklara (osteochondrosis, dirsek displasisi, kalça displasisi gibi) yatkınlık gösterirler. Bu hastalıkların genellikle 4-8 aylık yaş gurubunda görüldüğü ve bazı ırklarda (Alman çoban köpekleri, Labrador, Rottweiller, Alman Kurt köpeği, Boxer, Golden Retriever, Danua, Dobermen) kalıtsal olduğu bilinmektedir. Yanlış beslenme (aşırı besleme ve fazla kalsiyum verilmesi) bu hastalıklar için risk faktörünü ortaya çıkarır. Büyük ve dev ırk köpekler genetik olarak hızlı gelişim gösterdiklerinden daha fazla risk altındadırlar.
Bazı köpek sahipleri yukarıda adı geçen hastalıklardan korunmak için mamaya kalsiyum takviyesi yaparak aslında bu rahatsızlıklara neden olmaktadırlar.
Büyük ırk köpeklere fazla kalsiyum verilmesi kemiklerin gelişimini olumsuz etkilemekte hatta durdurabilmektedir. Böyle olunca kemikler zayıf kalır. Aşırı kilo alımı sonucunda da zayıf olan kemikler bu yükü kaldıramaz ve kemiklerde eğrilik ve kırılmalar şekillenebilir.
Bu riskleri en aza indirmek, büyük ve dev ırklar için özel olarak geliştirilmiş mamaların kullanılması ile sağlanır. Eğer böyle bir mama kullanıyorsanız hiç bir ilave vitamin ve minerel katkısı yapmanıza gerek yoktur. Ayrıca mama tüketimi kontrol altında tutulmalıdır.
Köpeğinizin mamasına dışarıdan ekstra bir takım takviyeler yaparken mutlaka veteriner hekiminizin bilgisine başvurun.
Yavru mamalarının formülasyonları:
Yavru mamaları, yavru köpeklerin büyüme ve gelişme dönemindeki yüksek enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere düzenlenmiştir. Bu mamalar yeterli miktarda kalsiyum, yüksek oranda protein, yağ asitleri, mineral ve vitaminleri içermektedir. Yavru mamaları junior, puppy, growth gibi isimler almaktadırlar.
Tavuk etli yavru kuru mamaları :
Büyüme ve gelişme döneminde olan yavruların artan enerji ihtiyaçlarını ve gereksinim duydukları bütün besin maddeleri ihtiyacını karşılar. Protein kaynağı olarak tavuk eti ve tavuk yan ürünleri kullanılmıştır. Bu mamalar ufak ırklar için (2.5-10 kg. arası ağırlıkta, örn: Pincher, Terrier ) küçük taneli, orta boy ırklar için (11-25 kg. arası ağırlıkta, örn: Beagle, Spaniel, Cocker ) normal taneli, büyük ve dev ırklar için (erişkin ağırlığı 25 kg. üzerinde olan, örn: Doberman, Rotweilller ) büyük taneli olarak hazırlanmıştır. Ayrıca bu mamalardaki besin maddeleri oranları da ırkların büyüklüklerine ve ihtiyaçlarına göre farklı miktarlarda ayarlanmıştır.
Kuzu etli ve prinçli (Lamb & Rice) yavru kuru mamaları :
Bu mamalarda protein kaynağı olarak kuzu eti kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar kuzu etinin köpekler için en az allerjik ve hazmı en kolay besin maddesi olduğunu göstermektedir. Bu mamalar besin duyarlılığı olan yavruların beslenmesinde, deri ve tüy sağlığının korunmasında iyi bir seçenektir. Kuzu eti en az allerjik besin maddesi olduğundan dolayı deri ve tüy sağlığı açısından koruyucu ve oluşabilecek problemleri ortadan kaldırıcı özelliğe sahiptir. Bu mamaların konserve formları da bulunmaktadır.
Yavru mamalarındaki esansiyel yağ asitleri sağlıklı ve parlak bir tüy yapısının, doğru dengelenmiş kalsiyum/fosfor oranı sağlam diş ve kemik yapısının, yüksek kaliteli protein seviyesi güçlü kas yapısının, yüksek sindirilebilirlik az miktarda ve sağlıklı dışkının oluşmasını sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki, piyasadaki her ticari mama aynı kalitede değildir. Köpeğinizi, kendisine en uygun olan kaliteli ve profesyonel mamayla beslemek için veteriner hekiminizden bilgi almanız yararlı olacaktır.
Bu mamalardan başka bazı durumlarda (kusma, ishal) kullanılan, yavrular için özel diyet mamalar da bulunmaktadır. Ancak bunlar veteriner hekim kontrolünde kullanılmalı, veteriner hekimlere danışılmadan kullanılmamalıdır. çünkü verilecek yanlış bir diyet mama organizmadaki sorunun çözümü olacağına yeni bir problemin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yavru Köpeklere Hangi Mamalar Verilmeli , Yavru Köpeklere Nekadar Mama Verilmeli , Köpekler Ne Yer , Köpek , Köpek Maması , Yavru Köpek , Yavru Köpek Bakımı , Yavru Köpekler Ne Yer , Yavru Köpeklerde Beslenme , Yavru Köpeklerde İştahsızlık , Yavru Köpeklere Süt Verilirmi , Köpeklere Ne Yedirilir , Yavru Köpeklere Verilmemesi Gereken Mamalar , Köpeklere Verilen Zararlı Besinler  

51 yorum:

Adsız dedi ki...

Cok guzel bilgilendirmissiniz yavru kopek sahibi olarak cok faydalandim tesekkurler

Recep Utkan dedi ki...

bilgi için çok teşekkürler

Adsız dedi ki...

Yavru kopek almayı düşünüyorum inşallah olur

Adsız dedi ki...

Gerçekten çok iyi hazırlanmış bir makale. Emeğinize sağlık..

Gülizar Açıkgöz dedi ki...

Ne yenmesi gerekir

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Rica ederim

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Faydalı olduysam sevinidim.

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

İnsallah.

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Tesekkürler

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

????

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

????

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Tesekkürler

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

İnsallah.

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Faydalı olduysam sevinidim.

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Rica ederim

Adsız dedi ki...

67 gunluk fransız bulldog köpeğim 2.900kg'da günde kaç öğün mama vermeliyim
ve hergün yoğurt verebilirmiyim ne kadar miktar da olabilir? teşekkürler.

Adsız dedi ki...

8 aylık rotweiler köpeğim sakatlandığı için kuru mama yemiyor

Gul Ertugral dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Gul Ertugral dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Unknown dedi ki...

Azına saglık

qkn dedi ki...

Selamın aleyküm kardeşim beş aylık bi dobermanım var ve kuzu dana iliği veriyorum sorun teşkil edermi kimi ver kimi verme diyo kafam karıştı anlıycan aydınlatırsam sevinirim

Unknown dedi ki...

4. Ayına giren açk yavruma yetişkin maması vermek zorundayım ve şimdiden 11 kg oldu. Yoğurt yumurta vs ne verirsem yetişkin mamasından alamadığı besinleri karşılarım? Anne ve babası gibi büyük bir köpek olmasını ama sağlıklıda olmasını istiyorum. Yavru köpek maması aldıramadım çünkü 20 kv almışlar. Tam da gelişme dönemine denk geliyor. Ek olarak konserve verebiliyorum arada sizinde önerebileceğiniz bir şey var mı? Ona nasıl aşırıya kaçmadan neşrin takviyesi yapabilirim

Ülkü Nur dedi ki...

4 aylık bi köpeğim var. Sütle besliyorum. Surekli sutle beslemek ne kadar doğru. Nasil beslemem gerekiyor

Ülkü Nur dedi ki...

Takviye olarak ne vermem gerekiyor

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Kopeğiniz 4 aylık olmus. Sütle beslemenize gerek yok. Süt köpeğinizi rahaysız etmeye ishal olmasına sebep olur. Yavru kuru mamalar var alıp verebilirsiniz imkaniniz varsa. Mama harici yumurta haslama yoğurt tavuk haslama etini kemigini vermeyin. Kemik vermek isterseniz hanza kemigi dedigimiz kasaplar veriyor bedava ondan verin hem disleri temizlenir hem cenesi kuvvetlenir. Makarna salcasiz verebilirsiniz. Meyve yiyorsa elma armut onlardan verebilirsiniz. Kendi yediginiz yemeklerden vermenizi tavsiye etmem baharat hayvanlar icin tehlikelidir. Seker vermeyin.

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

www.kopek-egitmeni.com sitemde de okumussunuzdur umarım. Beğendiyswniz bilgileri facede begen butonuna basarsaniz sevinirim.

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Yogurt yumurta ara ara sut suyla karistirilmis verebilirsin. Kilo dedigin gibiyse iri kopek yolunda ilerliyor. Yemek yaninda egzersizde yaptir yuruyus kosu simdilik obez olmasin kaslarida calissin. Cene guclenmesi icin hanza kemigi alip verebilirsin kemirsin hem dislerine faydasi var.kuru mama yaninda konserve mamalar haslama tavuk eti kemigi degil. Kendi yediginiz yemeklerden vermeyin.

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Verebilirsin sikinti yok ama surekli verme. Guclu olsun istiyorsan yogurt yumurta kalsiyum icerikli besinler verebilirsin egzersiz yaptir kaslarini geliatirmek icin yuruyus kosu merdiven in cik ama yormadan yavas yavas tabi

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

Eyvallah...

Uzman Köpek Eğitmeni dedi ki...

www.kopek-egitmeni.com sitemde de okumussunuzdur umarım. Beğendiyswniz bilgileri facede begen butonuna basarsaniz sevinirim.

Ülkü Nur dedi ki...

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için 🙏

Ülkü Nur dedi ki...

Meraba yine ben. 😄 köpeğim tasmasnn olduğu yeri surekli kasiyor. Acaba pire falan olabilir mi. Varsa nasıl temizliycem.

YÜKSELL eserr dedi ki...

Teşekkür ediyorum muhteşem bilgiler için

Unknown dedi ki...

Benim köpeğin 1 aylık inek sütü verilmemeli deniliyor doğru mu yanlış sa ne ile beslemeliyim.

Adsız dedi ki...

slm aleyküm benim disi rotwaille 11 adet yavru yaptı heralde annesi süt yeterince vermiyo hep aglıyıp sızlıyolar biberonla süt versem olurmu yada bebek maması bebelark aptamil vb versem bişi olurmu ????

Adsız dedi ki...

Benim 3 aylik akita inu kopegim var ben somonlu ve kuzuluyu karistirip veriyorum herhangi bir sıkınti teskil edermi tesekkurler

Mini dedi ki...

11 aylık french bulldog köpegım var kuru mamayı tek yemiyor tavuk haslayıp karıstıyorum arada da konserve mama karıstırıp verıyorum o sekilde yıyor tavuk haslama zararlımı? Ve kac aylık olunca yavru köpek maması bırakmam lazım

Adsız dedi ki...

Az su ile islatmayi denedin mi? Olmassa kopekler icin olan konserveleri dene

Sezer Yonca dedi ki...

khjhbgg

Sezer Yonca dedi ki...

2 aylık golden yavrusu var abi evin içerisinde bakıyorum çok hırçınlasiyor akşamları ve bol su içiyor ne yapmam lazım bu köpeğe ve yemek konusu nasıl olmalı

Adsız dedi ki...

Merhabalar benim köpeğim sus köpeği 3 4 aylık ve kabiz süt'le suyu karıştırdım iyi gelirmi

chn klç dedi ki...

İyi günler. Köpeğimi yeni sahiplendim ama geceleri yalnız kaldığında çok fazla ağlıyor ve ortalığı dağıtıyor. En azından geceleri ve misafir falan geldiğinde anason çayı içirmemin faydası/zararı olur mu? Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için...

Aliye dedi ki...

Ben kopegimi iki aylikken sahiplenmistim odasina koyunca agliyordu ozellikle geceleri sabaha kdr,ben bile depresyona girmistim artik o seslerden aldigima bin pisman olmustum ama arastirmalarim sonucu kopegim aglarken asla yanina gitmedim artik aglamiyor havlamiyor siz de kesinlikle aglarken yanina gitmeyin bunu ona ogretmeyin birakin kalsin oyle,sabredin zamanla alisiyor ve geciyor benim kopegimin bu huyunu birakmasi bir ay surdu.

Aliye dedi ki...

Geceleri isigini kapatmayin karanlikta korkarlar

Unknown dedi ki...

Gerçekten çok sağlıklı bir bilgi paylaşımı olmuş teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

Altı Aylık AmstAAm Cinsi Yaklaşık 25 Kğ Köleğime Yumurta Yedirmek İstiyoru m. Sakıncası Var mı ve Hangi Marka Mama Önerirsiniz,
Eniyisi Olsun İstiyorum.
Teşekkürler Emeğinize Sağlık.

Barış Albayram dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Barış Albayram dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Barış Albayram dedi ki...

Altı Aylık AmStaff Cinsi Yaklaşık 25 Kğ Köleğime Yumurta Yedirmek İstiyoru m. Sakıncası Var mı ve Hangi Marka Mama Önerirsiniz,
Eniyisi Olsun İstiyorum.
Teşekkürler Emeğinize Sağlık.

Birol Karagülmez dedi ki...

Kopegim 2.5 aylik alman kurdu kuru mama verme diyorlar ama ben veriyorum az miktarda ve çorba süt vs... zararımı sizce ve yoğurt haşlanmış yumurta veriyorum

Kayra Mehmet dedi ki...

4 aylık pitbull cinsi köpegim var ev yemekleriyle besliyorum kemiksiz haşlanmış tavuk, et vb sizce doğru mu yoksa kuru mamamı almalıyım eğer kuru mama almalıysan hangi marka veya neye göre almalıyım

Yorum Gönder

© Kopek Egitmeni | Sitede Yer Alan Bilgiler Tamamen Tarafımıza Aittir. Hiçbir Şekilde Kopyalanamaz. Her Türlü Bilgi - Destek ve Eğitim İçin Lütfen İletişime Geçiniz